lista mailingowa

witamy na stronie naszej szkoły
Jesteś tu: » Strona główna » o szkole

Historia szkoły

Edukacja w Nagoszynie i okolicach może poszczycić się 200-letnią tradycją. Za jej prekursora, jak donoszą wykazy kościelne  należy uznać miejscowego organistę Pragłowskiego, który za opłatą w formie rzeczowej lub pieniężnej trudnił się prywatnym dawaniem lekcji. Następcami Pragłowskiego byli inni organiści, którzy podobnie prowadzili nauczanie. Od 1842 nauczaniem zajmował się ksiądz Książek, który wraz z baronową Stefanią Konopkową z domu hrabiów Grocholskich zachęcali dzieci i młodzież do nauki poprzez premiowanie tych najzdolniejszych. W roku 1850 dzięki staraniom baronowej Konopkowej i  jej dotacjom szkoła funkcjonująca w Nagoszynie przybrała nazwę parafialnej. Pierwszym nauczycielem tej szkoły był Erazm Ziołowski, a katechetą Ks. Jan Stopa. Następcą Ziołowskiego w 1853 roku został Danek, za którego to szkoła stała się trzyklasową. W tym czasie polepszyły się warunki nauczycieli i uczniów. Do szkoły tej uczęszczało od 100 do 150 dzieci. 2 maja 1873 roku Krajowa Rada Szkolna powołała szkołę pospolitą , dwuetatową. Określony został obwód szkolny , w którego skład weszły wsie Nagoszyn, Bobrowa i Korzeniów , ustalono również obowiązki mieszkańców tych wsi wobec szkoły. W 1883 roku Bobrowa zainicjowała budowę swojej szkoły, a rok później nauczyciel Deszcz rozpoczął naukę we wsi Bobrowa.